JM
Jozef Moravec
ktn - servis
veľkoobchod
maloobchod

Lacné tepelné čerpadlá - výhodná kúpa alebo riziková investícia ?

Pridal : Admin - 6.8.2012

Súčasný trh s tepelnými čerpadlami ponúka množstvo výrobkov, ktoré ich dodávatelia označujú ako lacné, prípadne s vynikajúcim pomerom výkon/cena (myslené nízka cena a nízky výkon). Vyplatí sa takéto zariadenie kúpiť alebo nie? Miesto planých debát na tému,čo je predražené a čo lacné, ponúkame krátku exkurziu do nedávnej histórie, pretože "všetko tu už bolo."

Pre mnohých bude prekvapením, že za posledných 10 rokov zmizlo z nášho trhu viac ako 20 značiek tepelných čerpadiel! Niektoré značky zmizli úplne, u iných skrachoval dodávateľ a značku prevzal niekto iný, alebo dovozca začal po čase predávať inú značku čerpadiel, pretože dovoz a predaj tej pôvodnej obvykle "lacnej" sa vďaka vysokým nákladom na servis a nespokojnosťou zákazníkov nevyplácal. Z druhej strany sa dá povedať, že žiadna zo značiek tepelných čerpadiel, prezentovaných v minulosti ako "veľmi lacná", neprežila na trhu dlhšie ako 5 rokov. To je pre majiteľa týchto zariadení veľmi nepríjemné, pretože tepelné čerpadlo tak isto ako akékoľvek iné technické zariadenie potrebuje servis a tito ľudia dnes majú vo väčšine prípadov veľký problém zohnať pre svoj zdroj tepla kvalifikovaný servis a náhradné diely.

Podľa informácií štyroch najväčších dodávateľov tepelných čerpadiel, vymenili ich montážne firmy v minulých piatich rokov viac než 50 nefunkčných alebo veľmi poruchových tepelných čerpadiel od iných dodávateľov. Až na jednu výnimku sa vždy jednalo o výmeny pôvodne "lacných" tepelných čerpadiel. Pokiaľ budeme uvažovať, že pre náhradu lacného tepelného čerpadla za značkové, sa rozhodne iba menšia časť z ich nespokojných uživateľov a že lacné nefunkčné čerpadlá menia aj iné firmy ako štyri, je možné odhadnúť počet nefunkčných lacných tepelných čerpadiel v SR na stovky kusov.

Najviac, zhruba 30 % zo spomínaných vymenených tepelných čerpadiel, pochádza od jedného dodávateľa, ktorý pred niekoľkými rokmi ponúakl tepelné čerpadlá z USA za mimoriadne nízke ceny. Čo hovoria majitelia týchto najlacnejších tepelných čerpadiel na svete dnes, po niekoľkých rokoch skúseností? Desiatky týchto tepelných čerpadiel sú už mimo prevádzky. "Nezničiteľné" výmenníky skorodovali, kompresory zničila lacná alebo žiadna regulácia, instalačné firmy prestaly po skončení záruky poskytovať servis. Pri tepelných čerpadlách, ktoré sú stále v prevádzke, trápi ich majiteľa vysoká hlučnost a poruchovosť.

Ako dnes spoznať potenciálne nebezpečné "lacné" tepelné čerpadlo? Pomôcť môže už zem pôvodu. Tepelné čerpadlá z USA, pri všetkej úcte k technologickej vyspelosti tejto zemi, sú po technickej stránke veľmi vzdialené európskej predstave o kvalitnom tepelnom čerpadle. Tak isto zariadenia z južných častí Európy sú obvykle chladiace jednotky, ktoré "tiež" vedia kúriť, ale v porovnaní s klasickými tepelnými čerpadlami sú málo efektivne a obvykle dosť hlučné. Najväčším rizikom sú dnes ale tepelné čerpadlá z Číny, ktorá produkuje veci tak, aby se dobre predávali, ale nie tak, aby dlho vydržali. To, čo nevadí až tak veľmi pri topánkach, je zásadným problémom tepelného čerpadla, ktoré by malo fungovať skoro dve desiatky rokov. Oficiálne u nás čínske tepelné čerpadlá predáva len málo firiem, pretože sa dovozcovia čínských tepelných čerpadiel často maskujú ako domáci výrobcovia. Prakticky to vyzerá tak, že dovezú kontajner lacných "čerpadiel" z Číny, stiahnu z nich nálepky Made in China, bedňu z časti vyprázdnia, z časti do nej niečo pridajú a doplnia o nejakú značkovú reguláciu. A hneď tu máme nového "domáceho" výrobcu tepelných čerpadiel. Práve takéto zariadenie je medzi vymenovanými nefunkčnými tepelnými čerpadlami tiež poriadna porcia.

Paradoxné je, že cenový rozdiel medzi "lacným" a normálnym tepelným čerpadlom nie je nejak zásadný. Porovnáním ceníkových cien sice objavíte rovnako výkonné tepelné čerpadlo za 2 700 € i za 6 000 €, takže môžete získať pocit, že rozdiely sú veľké. Keď si ale necháte urobiť ponuku na dodávku na kľúč, rozdiel v cene bude výrazne nižší. Lacné čerpadlá sú totiž často len prázdné bedničky s kompresorom, ku ktorému musíte dokúpiť veľa komponentov, aby mohol vôbec pracovať. Môže IVT alebo STIEBEL ELTRON stáť 2 700 €? Samozrejme, že áno. Pokiaľ z neho vyberiete reguláciu, obehové čerpadlo, elektrokotol, odhlučnenie, nedodáte k nemu expanziu, filtre, pružné hadice, čidlá, trojcestný ventil, skrátite záruku a prepustíte servisných technikov.

Vďaka spomínaným historickým skúsenostiam, Asociace pro využití tepelných čerpadel predpokladá, že z dnešných dovozcov a výrobcov lacných tepelných čerpadiel ich 50 % neprežije dlhšie než 5 rokov. Preto Asociácia doporučuje orientovať sa pri výbere dodávateľa zdroja tepla na zavedené značky tepelných čerpadiel, ktoré sú preverené nielen v SR, ale aj v Európe a nenechať sa zlákať mimoriadne nízkou cenou niektorých výrobkov.

Zdroj:http://vytapeni.tzb-info.cz

Autor: Ing. Marek Bláha
Místopředseda Asociace pro využití tepelných čerpadel

Jozef Moravec ktn - servis

Mapa stránky